Zdolność kredytowa rolnika – jak się ją wylicza?
Nie od dziś wiadomo, że wyliczanie zdolności kredytowej rolników stanowi dla bankowych analityków nie lada wyzwanie. W końcu jak potraktować tu kryterium stałości zatrudnienia, skoro cała branża uchodzi za wyjątkowo niestabilną, a zarobki za nieregularne? W przypadku kredytów rolniczych wykorzystuje się zatem zupełnie inne kryteria jej wyliczania niż standardowo. Sprawdź, od czego zależy zdolność kredytowa rolnika!
Zdolność kredytowa rolnika – jakie masz możliwości?
Z pewnością nie raz słyszałeś, że aby otrzymać kredyt z banku, musisz mieć dobrą zdolność kredytową. Ale czym ona jest? Oczywistym jest, że pożyczający Ci pieniądze bank chce je później odzyskać wraz z zyskiem w postaci odsetek. Skąd jednak pewność, że będzie w stanie spłacić dług? Właśnie temu służy wyliczanie zdolności kredytowej – jest to szacunkowe prawdopodobieństwo na to, że będziesz w stanie zwrócić pożyczone pieniądze w określonym czasie. Im większa, tym wyższą kwotę kredytu możesz otrzymać.
W przypadku rolników zdolność kredytowa jest zasadniczo wyliczana na jeden z trzech sposobów:
- na podstawie efektywności gospodarstwa wyliczonej w oparciu o hektary przeliczeniowe,
- wykorzystując dokumenty wskazujące na zyski prowadzonego gospodarstwa rolnego,
- korzystając z wyciągów bankowych.
Zobacz, jak dokładnie wygląda szacowanie zdolności kredytowej rolnika – szczegóły poniżej!
Jak liczba hektarów wpływa na zdolność kredytową?
Chcąc oszacować średnią dochodowość gospodarstwa rolnego, można wziąć pod uwagę jego wielkość oraz jakość gleby – czyli tzw. hektary przeliczeniowe. Będzie Ci do tego potrzebne zaświadczenie, które otrzymasz w Urzędzie Gminy.
Choć liczba hektarów przeliczeniowych jest wartością stałą, każdy bank sam ustala dochodowość Twojego gospodarstwa na jej podstawie. Może się więc okazać, że w zależności od banku, uzyskasz zupełnie inne wyniki dotyczące efektywności Twojego biznesu.
Jakie dokumenty przygotować dla bankowych analityków?
Twoją zdolność kredytową można też oszacować w oparciu o następujące dokumenty:
- faktury i rachunki dokumentujące sprzedaż produktów rolnych w ostatnim okresie – 6- lub 12-miesięcznym. Za faktyczny dochód bank uzna jednak tylko część deklarowanej kwoty – najczęściej nie większą niż jej połowa;
UWAGA
Pod uwagę są brane tylko te dochody, które są udokumentowane – pozostałe nie mają tu znaczenia.
- deklaracja PIT za poprzedni rok oraz decyzja z Urzędu Skarbowego o wysokości podatku;
- decyzje o przyznaniu dopłat lub dofinansować – tak ze środków krajowych, jak i unijnych.
Jak jeszcze wyliczana jest zdolność kredytowa rolnika?
Jednym z najprostszych sposobów szacowania zdolności kredytowej osoby utrzymującej się z rolnictwa jest… sprawdzenie jej wyciągów bankowych z ostatniego okresu – w zależności od banku mogą to być 2 lata, rok, a nawet 6 miesięcy. Dzięki temu bank szybko sprawdzi rzeczywiste przychody i wydatki generowane przez Twoje gospodarstwo, dzięki czemu będzie mógł lepiej dopasować ofertę kredytową do Twoich możliwości.
Nie jesteś pewien, jak może wyglądać Twoja zdolność kredytowa? A może masz problemy z BIKiem, które ją obniżają? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – sprawdzimy, jak wygląda Twoja sytuacja i dobierzemy rozwiązanie szyte na miarę Twoich możliwości.
Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.