Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Zdolność kredytowa rolnika – jak się ją wylicza?

Nie od dziś wiadomo, że wyliczanie zdolności kredytowej rolników stanowi dla bankowych analityków nie lada wyzwanie. W końcu jak potraktować tu kryterium stałości zatrudnienia, skoro cała branża uchodzi za wyjątkowo niestabilną, a zarobki za nieregularne? W przypadku kredytów rolniczych wykorzystuje się zatem zupełnie inne kryteria jej wyliczania niż standardowo. Sprawdź, od czego zależy zdolność kredytowa rolnika!

Zdolność kredytowa rolnika – jakie masz możliwości?

Z pewnością nie raz słyszałeś, że aby otrzymać kredyt z banku, musisz mieć dobrą zdolność kredytową. Ale czym ona jest? Oczywistym jest, że pożyczający Ci pieniądze bank chce je później odzyskać wraz z zyskiem w postaci odsetek. Skąd jednak pewność, że będzie w stanie spłacić dług? Właśnie temu służy wyliczanie zdolności kredytowej – jest to szacunkowe prawdopodobieństwo na to, że będziesz w stanie zwrócić pożyczone pieniądze w określonym czasie. Im większa, tym wyższą kwotę kredytu możesz otrzymać.

W przypadku rolników zdolność kredytowa jest zasadniczo wyliczana na jeden z trzech sposobów:

  • na podstawie efektywności gospodarstwa wyliczonej w oparciu o hektary przeliczeniowe,
  • wykorzystując dokumenty wskazujące na zyski prowadzonego gospodarstwa rolnego,
  • korzystając z wyciągów bankowych.

Zobacz, jak dokładnie wygląda szacowanie zdolności kredytowej rolnika – szczegóły poniżej!

Jak liczba hektarów wpływa na zdolność kredytową?

Chcąc oszacować średnią dochodowość gospodarstwa rolnego, można wziąć pod uwagę jego wielkość oraz jakość gleby – czyli tzw. hektary przeliczeniowe. Będzie Ci do tego potrzebne zaświadczenie, które otrzymasz w Urzędzie Gminy.

Choć liczba hektarów przeliczeniowych jest wartością stałą, każdy bank sam ustala dochodowość Twojego gospodarstwa na jej podstawie. Może się więc okazać, że w zależności od banku, uzyskasz zupełnie inne wyniki dotyczące efektywności Twojego biznesu.

Jakie dokumenty przygotować dla bankowych analityków?

Twoją zdolność kredytową można też oszacować w oparciu o następujące dokumenty:

  • faktury i rachunki dokumentujące sprzedaż produktów rolnych w ostatnim okresie – 6- lub 12-miesięcznym. Za faktyczny dochód bank uzna jednak tylko część deklarowanej kwoty – najczęściej nie większą niż jej połowa;

UWAGA

Pod uwagę są brane tylko te dochody, które są udokumentowane – pozostałe nie mają tu znaczenia.

  • deklaracja PIT za poprzedni rok oraz decyzja z Urzędu Skarbowego o wysokości podatku;
  • decyzje o przyznaniu dopłat lub dofinansować – tak ze środków krajowych, jak i unijnych.

Jak jeszcze wyliczana jest zdolność kredytowa rolnika?

Jednym z najprostszych sposobów szacowania zdolności kredytowej osoby utrzymującej się z rolnictwa jest… sprawdzenie jej wyciągów bankowych z ostatniego okresu – w zależności od banku mogą to być 2 lata, rok, a nawet 6 miesięcy. Dzięki temu bank szybko sprawdzi rzeczywiste przychody i wydatki generowane przez Twoje gospodarstwo, dzięki czemu będzie mógł lepiej dopasować ofertę kredytową do Twoich możliwości.

Nie jesteś pewien, jak może wyglądać Twoja zdolność kredytowa? A może masz problemy z BIKiem, które ją obniżają? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – sprawdzimy, jak wygląda Twoja sytuacja i dobierzemy rozwiązanie szyte na miarę Twoich możliwości.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!

Kredyt rolniczy a konsumencki – podobieństwa i różnice

Specyfika pracy rolnika sprawia, że ciężko porównać go z innymi klientami szukającymi finansowania inwestycji. Dlatego też banki coraz częściej oferują specjalne rozwiązania przeznaczone tylko dla tej grupy docelowej. Sprawdź, czym taki kredyt…

Czytaj więcej

Czym jest kredyt rolniczy?

Kupno środków ochrony roślin, specjalistycznych maszyn czy nawozów to tylko niektóre wydatki, z jakimi muszą radzić sobie rolnicy. Skąd osoby prowadzące gospodarstwa rolne mogą pozyskać środki potrzebne w swojej działalności? Banki przygotowały…

Czytaj więcej

Kredyt inwestycyjny na utworzenie nowego gospodarstwa – najważniejsze informacje

Kredyt inwestycyjny na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40. roku życia (Symbol nMR) jest jednym z kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR do oprocentowania. Poznaj jego zasady i…

Czytaj więcej
kredyt z cosme

Odmowa udzielenia kredytu – zobacz, co może być jej powodem

Złożyłeś wniosek o kredyt rolniczy, czekałeś, czekałeś i… spotkałeś się z decyzją odmowną? Powodów może być wiele – od problemów z BIKiem po niewłaściwe złożenie wniosku. Sprawdź, dlaczego banki najczęściej odrzucają wnioski…

Czytaj więcej
Agro Fundusz kredyt gotówkowy dla rolnika doradca

Kredyty na maszyny i urządzenia rolnicze – co powinieneś wiedzieć przed wyborem banku?

Żniwa w pełni. Niebawem rolnicy będą mogli cieszyć się z zebranych plonów. Wielkości zbiorów będą też na pewno powodem do przemyśleń o tym, jak jeszcze można rozwinąć swoje gospodarstwo. Jedną z lepszych…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Co musisz wiedzieć przed wzięciem rolniczego kredytu hipotecznego?

Banki zwykle nie oferują specjalnych kredytów hipotecznych przeznaczonych wyłącznie dla rolników, dlatego osoba prowadząca działalność rolniczą przechodzi przez takie same procedury, co pozostali klienci instytucji finansowych. Rozbieżności pojawiają się dopiero w związku…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Bezpłatne szkolenia dla rolników w 2019 – lista najciekawszych propozycji

Rolnictwo to branża, którą można śmiało nazwać zmieniającą się w ultraszybkim tempie. Nowoczesne technologie usprawniają codzienną pracę rolników i pozwalają im na czerpanie większych zysków z prowadzonej działalności. Jak być na bieżąco…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Problemy rolnika z BIK – czy to możliwe aby uzyskać kredyt bez BIK?

Jedną z najistotniejszych zalet kredytu gotówkowego jest duża dowolność w dysponowaniu przyznanymi środkami. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy niska zdolność kredytowa okazuje się przeszkodą w uzyskaniu pieniędzy na rozwój gospodarstwa rolnego lub…

Czytaj więcej