Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Rolniku – jakie dokumenty musisz posiadać do podpisania kredytu?

W przypadku rolników banki stosują bardziej skomplikowaną procedurę weryfikacji zdolności kredytowej niż wobec standardowych klientów. Rozbudowane formalności wymagają przedstawienia wielu dokumentów. Aby zdobyć potrzebne zaświadczenia, trzeba udać się do odpowiedniego urzędu. Jakie dokumenty musi przygotować rolnik, który ubiega się o kredyt?

Dowód osobisty lub paszport

Pierwszą kwestią, o jaką należy zadbać podczas wizyty w oddziale banku, jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Do tego celu można wykorzystać swój dowód osobisty albo paszport. Wspomniane dokumenty będą niezbędne przy podpisywaniu umowy z instytucją. Pozytywna weryfikacja tożsamości to podstawowy warunek w przypadku ubiegania się o kredyt.

Dokumenty potwierdzające dochód

Banki, rozpatrując wnioski kredytowe rolników, występują o złożenie dokumentów, które pozwolą analitykowi na ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy. Korzystając z informacji w nich zawartych można oszacować, jaka maksymalna kwota finansowania będzie dostępna w przypadku danej osoby. Umowy potwierdzające własność gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw to podstawowe dokumenty potrzebne do oszacowania zdolności kredytowej rolnika. Stanowią one podstawę oceny dochodów osiąganych przez gospodarstwo rolne. Oprócz wspomnianych dokumentów niezbędny okaże się aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego i jego wysokości na rok złożenia wniosku o kredyt albo za rok poprzedni. Często wystarczy przedstawić dowód uiszczenia podatku rolnego lub jego raty. Doradca kredytowy może poprosić rolnika także o zaświadczenie o niezaleganiu w podatku rolnym oraz zaświadczenie o niezaleganiu w KRUS wraz z dowodem uiszczenia składek za ubezpieczenie społeczne rolników.

Ponadto bardzo ważną grupą dokumentów mających wpływ na ocenę zdolności kredytowej rolników jest zestawienie przychodów z działalności rolniczej. Mogą to być wykazy, faktury VAT, zaświadczenia i paragony za sprzedane towary z gospodarstwa rolnego. Banki nie prowadzą wspólnej polityki względem weryfikacji dochodów rolnika. Doradcy mogą więc żądać dokumentów sprzedażowych z okresu ostatnich 3 miesięcy, ale także tych obejmujących cały rok. Zależy to również od charakteru prowadzonej działalności rolniczej i częstotliwości występowania dochodów oraz ponoszenia kosztów przez gospodarstwo rolne. W wyjątkowych sytuacjach, doradca kredytowy prosi rolnika o udokumentowanie sprzedaży płodów rolnych w oparciu o wyciągi z rachunku bankowego.

Ocena zdolności kredytowej a dofinansowania – jakie dokumenty przedstawić?

Banki wliczają niekiedy do oceny zdolności kredytowej wysokość otrzymanych dopłat unijnych. Ich uzyskiwanie również trzeba potwierdzić właściwym dokumentem. Można odebrać go w Biurze Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku rolników uzyskujących dopłaty obszarowe, płatności dodatkowe albo inne formy wsparcia produkcji rolnej, warto dostarczyć zaświadczenie o wysokości dotacji przyznanych przez ARiMR. Wspomniane dofinansowania wzmacniają zdolność kredytową gospodarstw rolnych i z tego powodu powinno się wykorzystywać je podczas składania wniosku o kredyt.

Dokumenty potrzebne w przypadku kredytu inwestycyjnego

Jeśli rolnik ubiega się o kredyt inwestycyjny, aby móc podpisać umowę z bankiem i uzyskać środki, o jakie wnioskuje, musi przedstawić swój plan inwestycyjny. Konieczne okaże się też zgromadzenie wszelkich niezbędnych pozwoleń, certyfikatów i kosztorysów.

Droga rolnika do otrzymania kredytu nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ona uzupełnienia większej liczby formalności i wzmożonych starań w porównaniu do typowych klientów banku zarabiających w oparciu o umowę o pracę. Ostateczny rezultat ubiegania się o kredyt zależy od oceny zdolności kredytowej rolnika, a także od dostarczenia wszystkich potrzebnych dokumentów.

Skorzystaj z naszej pomocy w uzyskaniu kredytu rolniczego

Wiemy jak skutecznie uzyskać kredyt rolniczy. Od ponad 10 lat, bezpłatnie pomagamy rolnikom w uzyskiwaniu kredytów na rozmaite cele. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!
kredyt z cosme

Zakup maszyn rolniczych – leasing czy kredyt – co wybrać?

Zakup maszyn rolniczych jest dla rolnika identycznym zabiegiem jak sfinansowanie nowego pojazdu dla przedsiębiorcy z branży logistycznej. W obu przypadkach bardzo ciężko opłacić nowy sprzęt z własnej kieszeni, dlatego z pomocną dłonią do…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Problemy rolnika z BIK – czy to możliwe aby uzyskać kredyt bez BIK?

Jedną z najistotniejszych zalet kredytu gotówkowego jest duża dowolność w dysponowaniu przyznanymi środkami. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy niska zdolność kredytowa okazuje się przeszkodą w uzyskaniu pieniędzy na rozwój gospodarstwa rolnego lub…

Czytaj więcej
kredyt z cosme

Odmowa udzielenia kredytu – zobacz, co może być jej powodem

Złożyłeś wniosek o kredyt rolniczy, czekałeś, czekałeś i… spotkałeś się z decyzją odmowną? Powodów może być wiele – od problemów z BIKiem po niewłaściwe złożenie wniosku. Sprawdź, dlaczego banki najczęściej odrzucają wnioski…

Czytaj więcej
Agro fundusz - wsparcie, pomoc w pozyskaniu finansowania

Kredyt dla młodego rolnika – czy to możliwe?

Coraz więcej młodych osób dostrzega potencjał biznesowy, jaki jest związany rolnictwem. Prowadzenie własnej działalności rolniczej często wiążę się często z sytuacjami kryzysowymi takimi, jak zmienna pogoda, problemy z plonami czy sprzedażą produktów…

Czytaj więcej
rolnik, który uzyskał pomoc z BIK

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca?

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca to nie do końca oczywiste pytanie? Leasing, czyli alternatywa dla kredytu w banku, staje się coraz popularniejszą formą finansowania zakupu sprzętu rolniczego. Można nim objąć zarówno…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Zakup maszyn rolniczych na kredyt czy wzięcie ich w leasing – co opłaca się bardziej?

Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnego, przynoszącego zyski gospodarstwa rolnego bez najnowszych maszyn rolniczych. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą gotówką potrzebną do ich zakupu, masz dwie opcje: zaciągnąć kredyt lub wziąć w je w…

Czytaj więcej
Agro Fundusz kredyt gotówkowy dla rolnika doradca

Kredyty na maszyny i urządzenia rolnicze – co powinieneś wiedzieć przed wyborem banku?

Żniwa w pełni. Niebawem rolnicy będą mogli cieszyć się z zebranych plonów. Wielkości zbiorów będą też na pewno powodem do przemyśleń o tym, jak jeszcze można rozwinąć swoje gospodarstwo. Jedną z lepszych…

Czytaj więcej

Leasing czy kredyt – na co się zdecydować przy zakupie nowych maszyn rolniczych?

W gospodarstwie potrzebne są maszyny rolnicze, gdy szukasz więc nowych, musisz podjąć decyzję dotyczącą ich finansowania. Będzie to spory wydatek, który znacząco może obciążyć Twój budżet. Dlatego też zamiast wykładać pełną sumę,…

Czytaj więcej