Problemy finansowe rolników – jak je rozwiązać?
Przejściowe problemy finansowe to coś, z czym boryka się co drugi rolnik. Jak się zachować w przypadku ich wystąpienia, by szybko odzyskać kontrolę nad własnymi finansami i zacząć zarabiać? Podpowiadamy!
Rozsądne prognozowanie wydatków
W przypadku tak sezonowej branży jak rolnictwo, niemożliwym jest tzw. „życie od pierwszego do pierwszego”. Aby zapewnić sobie pewną stabilizację finansową przez cały rok, powinieneś prowadzić bilans swojego gospodarstwa rolnego i rozsądnie prognozować jego przychody i rozchody na kilka miesięcy do przodu. W takiej sytuacji zawsze będziesz dysponować małą nadwyżką finansową, która pozwoli Ci przeżyć te gorsze miesiące, gdy zarobki są szczególnie małe lub też wcale ich nie ma – i zaoszczędzić trochę pieniędzy na to, by wiosną zakupić wszystko co niezbędne do rozpoczęcia sezonu rolniczego.
Kredyty konsolidacyjne dla rolników – zalety i wady
Oczywiście wypracowanie nadwyżki finansowej to czysta teoria i nie zawsze sprawdza się w praktyce. Wystarczy, że wypadnie coś, czego się nie spodziewałeś, a cała poduszka finansowa pójdzie na naprawianie powstałych szkód – Ty zaś zostaniesz z niczym i będziesz zmuszony do wzięcia kredytu, aby móc normalnie prowadzić działalność.
W sytuacji, gdy tych kredytów będzie już kilka, ich spłata może się okazać sporym wyzwaniem dla domowego budżetu. Jak sobie z nim poradzić i wyjść ze spirali zadłużenia? Dobrym pomysłem jest tu połączenie należności w jeden kredyt konsolidacyjny – o niższej racie, jednak dłuższym okresie spłaty. Choć oznacza to finalnie wyższe odsetki, jest sposobem na to, by powoli wyjść na prostą, a zatem zdecydowanie warto to przemyśleć.
Zajrzyj też do naszego innego artykułu na ten temat: Kredyty konsolidacyjne, wszystko co powinieneś o nich wiedzieć.
Rządowa pomoc dla najbardziej zadłużonych rolników
Jako że problem zadłużenia gospodarstw rolnych w Polsce staje się coraz większy, od 2019 roku wchodzi w życie nowa ustawa mająca na celu pomoc ich właścicielom w restrukturyzacji swojego biznesu. Jeśli prowadzisz gospodarstwo od co najmniej 3 lat i znajdujesz się w grupie tych niewypłacalnych, możesz przygotować plan restrukturyzacyjny zakładający Twoje wyjście z długów i rozkręcenie działalności. Jeśli otrzymasz pozytywną opinię Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, będziesz mógł ubiegać się o rządową pomoc w postaci:
- dopłaty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania kredytów;
- pożyczki udzielanej przez ARMiR w kwocie nieprzekraczającej 5 milionów złotych;
- gwarancji bankowej do kredytu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa;
- całkowitego przejęcia zadłużenia przez KOWR, o ile zdecydujesz się na przekazanie własności wszystkich swoich nieruchomości Skarbowi Państwa i dzierżawienie ich z opcją wykupu po upływie nie mniej niż 5 lat.
O sposobach na wyjście z długów dla rolników piszemy także tutaj: Oddłużanie gospodarstwa rolnego – jakie masz możliwości?
Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.