Pieniądze na start dla młodego rolnika
Właściwe prowadzenie działalności rolniczej w Polsce jest zyskowne, jednak do rozpoczęcia działań niezbędne jest poniesienie początkowo sporych kosztów, które zwrócą się dopiero po pewnym czasie. Konieczne jest opłacenie zarówno paszy, roślin, środków ochrony, jak i wyspecjalizowanych maszyn rolniczych. Młodzi rolnicy zazwyczaj korzystają z różnych form wsparcia, dzięki którym mogą mieć pewność, że zostanie zachowana płynności produkcji. Często, w pierwszej kolejności początkujący rolnicy decydują się na kredyt gotówkowy lub decydują się na złożenie wniosków o dotacje. Jak zatem zdobyć pieniądze na start?
Kredyt dla młodego rolnika
Młody rolnik stawiający pierwsze kroki w branży może zdecydować się na wzięcie kredytu dla osoby indywidualnej, który jest zwykłym kredytem gotówkowym dostępnym dla każdego, lub może wybrać typowy kredyt rolniczy.
- Kredyt gotówkowy
Każdy rolnik może zdecydować się, na zaciągniecie tradycyjnego kredytu gotówkowego, który następnie przeznaczy na dowolne cele związane z działalnością gospodarczą. Aby móc cieszyć się dogodnymi warunkami istotne jest, by każda zainteresowana osoba dokładnie zapoznała się z ofertami kierowanymi z rynku. Ważne jest przede wszystkim oprocentowanie, harmonogram spłat kredytu oraz pozostałe ogólne warunki. Warto również zwrócić uwagę na możliwości zastosowania tzw. karencji czy prolongaty.
- Kredyt rolniczy
Ofertę kredytu skierowanego bezpośrednio do rolników znajdziemy obecnie w wielu bankach. Kredyt rolniczy może zostać przeznaczony na inwestycje, środki trwałe czy na obrotówkę, dzięki której opłacone zostaną wydatki w firmie. Decydując się na ten rodzaj kredytu, banki zaakceptują dochody z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, kontraktów rolniczych, działów specjalnych produkcji rolnej. Co więcej, przeszkodą nie będą również dotacje unijne jako dodatkowe źródło dochodu, środki pochodzące z programów dopłat bezpośrednich oraz środki z dopłat do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
Wsparcie rolników na starcie
Wsparciem dla młodych rolników często są dotacje kierowane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przykładem może być dofinansowanie w ramach projektu „Młody Rolnik”, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie nawet 100 tysięcy zł jako pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej w rolnictwie. Aby móc skorzystać z dotacji konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków takich jak:
- Pełnoletność
- Wiek nieprzekraczający 40 lat
- Rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni wynoszącej minimum 1 ha. Ponadto prowadzenie działalności musi zostać zatwierdzone co najmniej 1 dzień przed złożeniem wniosku o dotacje, ale nie wcześniej niż 2 lata przed złożeniem dokumentu
- Osoba składająca wniosek musi posiadać również odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz stosownie długi staż
Wsparcie w formie pieniężnej jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu młodych rolników, którzy pragną rozpocząć własną działalność. Dotacje należy przeznaczyć w 70% na inwestycje w środki trwałe, które umożliwią dalszy rozwój działalności rolniczej.
Mimo wielu trudności, jakie mogą pojawić się na początkowych etapach prowadzenia własnej działalności rolniczej, każdy młody rolnik może liczyć na wsparcie z zewnątrz. Kredyty gotówkowe, a także dotacje zagwarantują, że osiągnięcie satysfakcjonujących zysków z prowadzonego biznesu będzie na wyciągnięcie ręki.
Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.