Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Pieniądze na start dla młodego rolnika

Właściwe prowadzenie działalności rolniczej w Polsce jest zyskowne, jednak do rozpoczęcia działań niezbędne jest poniesienie początkowo sporych kosztów, które zwrócą się dopiero po pewnym czasie. Konieczne jest opłacenie zarówno paszy, roślin, środków ochrony, jak i wyspecjalizowanych maszyn rolniczych. Młodzi rolnicy zazwyczaj korzystają z różnych form wsparcia, dzięki którym mogą mieć pewność, że zostanie zachowana płynności produkcji. Często, w pierwszej kolejności początkujący rolnicy decydują się na kredyt gotówkowy lub decydują się na złożenie wniosków o dotacje. Jak zatem zdobyć pieniądze na start?

Kredyt dla młodego rolnika

Młody rolnik stawiający pierwsze kroki w branży może zdecydować się na wzięcie kredytu dla osoby indywidualnej, który jest zwykłym kredytem gotówkowym dostępnym dla każdego, lub może wybrać typowy kredyt rolniczy.

  • Kredyt gotówkowy

Każdy rolnik może zdecydować się, na zaciągniecie tradycyjnego kredytu gotówkowego, który następnie przeznaczy na dowolne cele związane z działalnością gospodarczą. Aby móc cieszyć się dogodnymi warunkami istotne jest, by każda zainteresowana osoba dokładnie zapoznała się z ofertami kierowanymi z rynku. Ważne jest przede wszystkim oprocentowanie, harmonogram spłat kredytu oraz pozostałe ogólne warunki. Warto również zwrócić uwagę na możliwości zastosowania tzw. karencji czy prolongaty.

  • Kredyt rolniczy

Ofertę kredytu skierowanego bezpośrednio do rolników znajdziemy obecnie w wielu bankach. Kredyt rolniczy może zostać przeznaczony na inwestycje, środki trwałe czy na obrotówkę, dzięki której opłacone zostaną wydatki w firmie. Decydując się na ten rodzaj kredytu, banki zaakceptują dochody z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, kontraktów rolniczych, działów specjalnych produkcji rolnej. Co więcej, przeszkodą nie będą również dotacje unijne jako dodatkowe źródło dochodu, środki pochodzące z programów dopłat bezpośrednich oraz środki z dopłat do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Wsparcie rolników na starcie

Wsparciem dla młodych rolników często są dotacje kierowane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przykładem może być dofinansowanie w ramach projektu „Młody Rolnik”, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie nawet 100 tysięcy zł jako pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej w rolnictwie. Aby móc skorzystać z dotacji konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków takich jak:

  • Pełnoletność
  • Wiek nieprzekraczający 40 lat
  • Rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni wynoszącej minimum 1 ha. Ponadto prowadzenie działalności musi zostać zatwierdzone co najmniej 1 dzień przed złożeniem wniosku o dotacje, ale nie wcześniej niż 2 lata przed złożeniem dokumentu
  • Osoba składająca wniosek musi posiadać również odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz stosownie długi staż

Wsparcie w formie pieniężnej jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu młodych rolników, którzy pragną rozpocząć własną działalność. Dotacje należy przeznaczyć w 70% na inwestycje w środki trwałe, które umożliwią dalszy rozwój działalności rolniczej.

Mimo wielu trudności, jakie mogą pojawić się na początkowych etapach prowadzenia własnej działalności rolniczej, każdy młody rolnik może liczyć na wsparcie z zewnątrz. Kredyty gotówkowe, a także dotacje zagwarantują, że osiągnięcie satysfakcjonujących zysków z prowadzonego biznesu będzie na wyciągnięcie ręki.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!

PROW – czym jest i jakie daje możliwości rozwoju gospodarstw rolnych

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich został opracowany na podstawie przepisów Unii Europejskiej, z uwzględnieniem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wsparcia obszarów wiejskich przez EFRROW. Czym dokładnie jest PROW i w…

Czytaj więcej

Gospodarowanie finansami rolnika, czyli jak mądrze dysponować pieniędzmi, gdy nie ma stałego dochodu

Dlaczego rolnicy mogą mieć czasem trudności z otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej? Winę za to ponosi głównie nieregularność ich zarobków – w końcu zdarzają się wręcz takie miesiące, w których nie zarabiają wcale……

Czytaj więcej

Rolniku – jakie dokumenty musisz posiadać do podpisania kredytu?

W przypadku rolników banki stosują bardziej skomplikowaną procedurę weryfikacji zdolności kredytowej niż wobec standardowych klientów. Rozbudowane formalności wymagają przedstawienia wielu dokumentów. Aby zdobyć potrzebne zaświadczenia, trzeba udać się do odpowiedniego urzędu. Jakie…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Konsolidować czy nie – zalety i wady kredytów konsolidacyjnych dla rolników

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie gospodarstwa rolnego bez korzystania z zewnętrznych form finansowania. Może się jednak zdarzyć tak, że kolejne kredyty nawarstwią się, a ich splata stanie się coraz ciężka – szczególnie…

Czytaj więcej

Czym jest COSME?

Małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza w początkowych etapach działania na rynku, zazwyczaj potrzebują wsparcia pieniężnego. Otrzymanie odpowiednich środków finansowych często okazuje się problemem, zwłaszcza jeśli nowo powstała firma do sprawnego funkcjonowania wymaga…

Czytaj więcej
Agro Fundusz kredyt gotówkowy dla rolnika doradca

Na co zwracać uwagę przy zaciąganiu kredytu?

Jesteś rolnikiem i szukasz dobrego kredytu – czy to na dalsze inwestycje czy też na pokrycie bieżących zobowiązań? Sprawdź, na jakie parametry ofert bankowych zwracać uwagę, by wybrać jak najlepszy kredyt dla…

Czytaj więcej
kredyt z cosme

Rodzaje kredytów rolniczych

Kredyty rolnicze są produktami dedykowanymi osobom zajmującym się hodowlą zwierząt i uprawą roślin, dostosowanymi do specyfiki prowadzenia działalności rolniczej, w tym do sezonowości osiągania dochodów. Warto w ich przypadku wiedzieć, że istnieją…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Leasing dla rolnika – sezonowe rozłożenie rat

Zakup maszyn rolniczych to jedna z podstawowych czynności, która gwarantuje rozwój gospodarstwa każdego rolnika. Większość z włodarzy nie jest w stanie opłacić sprzętu z własnej kieszeni, a z pomocną dłonią przychodzą firmy…

Czytaj więcej