Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Odmowa udzielenia kredytu – zobacz, co może być jej powodem

Złożyłeś wniosek o kredyt rolniczy, czekałeś, czekałeś i… spotkałeś się z decyzją odmowną? Powodów może być wiele – od problemów z BIKiem po niewłaściwe złożenie wniosku. Sprawdź, dlaczego banki najczęściej odrzucają wnioski kredytowe i co zrobić, by uniknąć tego w przyszłości!

Odmowa udzielenia kredytu – najczęstsze powody

Wśród najczęstszych przyczyn odrzucenia wniosku kredytowego przez bank, warto wymienić przede wszystkim:

  • za dużo zobowiązań finansowych – jeśli nie zarabiasz dużo, a masz już na głowie raty za telewizor, alimenty i kartę kredytową do spłacenia, bank może stwierdzić, że nie udźwigniesz kolejnych rat, które trzeba spłacać co miesiąc,
  • za wysoki lub za niski wiek kredytobiorcy – dla banku najpewniejsze osoby to te z przedziału wiekowego 25-60 lat,
  • brak historii kredytowej – jeśli jeszcze nigdy nie pożyczałeś pieniędzy ani nie kupiłeś niczego na raty, jesteś mało wiarygodny dla banku. Dlaczego? W końcu trudno oszacować Twoje zachowanie w przyszłości, skoro nigdy nie miałeś styczności ze spłacaniem rat.

Negatywna decyzja kredytowa a problematyczne zarobki rolników

Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku kredytowego złożonego przez rolnika są bez wątpienia jego zarobki. Trzeba bowiem przyznać, że nie należą do regularnych ani pewnych – w końcu zarabiasz jedynie przez część roku, a wysokość Twoich dochodów jest w dużej części uzależniona od tak losowych czynników jak pogoda.

Jak z tym walczyć? To proste – unikaj zwykłych kredytów konsumenckich oferowanych przez banki, a wybieraj oferty skierowane typowo do rolników. W tej sytuacji możesz być pewien nie tylko tego, że bank nie tylko zaakceptuje Twoje niepewne zarobki, lecz również tego, że otrzymasz specjalnie, korzystne warunki kredytowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Czym jest kredyt rolniczy?

Jak złożyć wniosek kredytowy, aby otrzymać pozytywną decyzję?

Częstym błędem popełnianym przez rolników jest chęć robienia wszystkiego na własna rękę. A przecież to, że świetnie znasz się na tematach okołorolniczych nie musi oznaczać, że świetnie radzisz sobie również w tematyce finansowo-kredytowej. Co więcej, takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie wierzysz? Wyobraź sobie następującą sytuację: szukając kredytu dla rolnika, postanowiłeś przejść się po okolicznych bankach i popytać o ich ofertę. W większości z nich zostaniesz od razu poproszony o okazanie dowodu osobistego i wypełnienie wniosku, aby doradca mógł podać Ci jak najdokładniejszą ofertę. Powinieneś jednak wiedzieć o tym, że jego podpisanie równa się zgodzie na sprawdzenie Twojej historii kredytowej w bazie BIK – a jak wiadomo duża liczba zapytań w krótkim czasie może obniżyć Twoją zdolność kredytową, zmniejszając Twoje szanse na powodzenie.

Zamiast próbować na własną rękę, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Skontaktuj się ze specjalistami Agrofunduszu i poproś o pomoc w znalezieniu takich ofert kredytowych, w przypadku których Twoje szanse na pozytywną decyzję banku są jak najwyższe. Mniejsza liczba wniosków kredytowych równa się mniejszej liczbie zapytań w bazie BIK – a tym samym większej przychylności banku – tym bardziej, że będą to tylko te banki, których wymagania spełniasz najlepiej. Przekonaj się, że to działa!

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!
Agro fundusz - wsparcie, pomoc w pozyskaniu finansowania

Problemy finansowe rolników – jak je rozwiązać?

Przejściowe problemy finansowe to coś, z czym boryka się co drugi rolnik. Jak się zachować w przypadku ich wystąpienia, by szybko odzyskać kontrolę nad własnymi finansami i zacząć zarabiać? Podpowiadamy! Rozsądne prognozowanie…

Czytaj więcej

Rolniku – jakie dokumenty musisz posiadać do podpisania kredytu?

W przypadku rolników banki stosują bardziej skomplikowaną procedurę weryfikacji zdolności kredytowej niż wobec standardowych klientów. Rozbudowane formalności wymagają przedstawienia wielu dokumentów. Aby zdobyć potrzebne zaświadczenia, trzeba udać się do odpowiedniego urzędu. Jakie…

Czytaj więcej
Agro fundusz - wsparcie, pomoc w pozyskaniu finansowania

Kredyt dla młodego rolnika – czy to możliwe?

Coraz więcej młodych osób dostrzega potencjał biznesowy, jaki jest związany rolnictwem. Prowadzenie własnej działalności rolniczej często wiążę się często z sytuacjami kryzysowymi takimi, jak zmienna pogoda, problemy z plonami czy sprzedażą produktów…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Zakup maszyn rolniczych na kredyt czy wzięcie ich w leasing – co opłaca się bardziej?

Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnego, przynoszącego zyski gospodarstwa rolnego bez najnowszych maszyn rolniczych. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą gotówką potrzebną do ich zakupu, masz dwie opcje: zaciągnąć kredyt lub wziąć w je w…

Czytaj więcej

Czym jest COSME?

Małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza w początkowych etapach działania na rynku, zazwyczaj potrzebują wsparcia pieniężnego. Otrzymanie odpowiednich środków finansowych często okazuje się problemem, zwłaszcza jeśli nowo powstała firma do sprawnego funkcjonowania wymaga…

Czytaj więcej

Dokumenty potrzebne rolnikowi do podpisania umowy leasingowej

Leasing jest dla rolników świetną alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Ten segment potencjalnych klientów firm leasingujących jak żaden inny zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniego sprzętu i bez odpowiednich pojazdów nie ma możliwości…

Czytaj więcej

Kredyt inwestycyjny na utworzenie nowego gospodarstwa – najważniejsze informacje

Kredyt inwestycyjny na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40. roku życia (Symbol nMR) jest jednym z kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR do oprocentowania. Poznaj jego zasady i…

Czytaj więcej

Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Nie ulega wątpliwości, że rolnicy wyjątkowo często korzystają z finansowania zewnętrznego w formie kredytów. Ty również się nad tym zastanawiasz? Zobacz, co warto przemyśleć, zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu dla rolnika!…

Czytaj więcej