Oddłużanie gospodarstwa rolnego – jakie masz możliwości?
Szacuje się, że obecne zadłużenie polskich gospodarstw rolnych sięga niemalże 160 milionów złotych. Kolejne kredyty zaciągane na rozwój Twojego gospodarstwa rolnego stają się coraz większym ciężarem? Zobacz, jakie masz możliwości, by je oddłużyć!
Kredyty konsolidacyjne dla rolników – czy to się opłaca?
Najbardziej znanym sposobem na wyjście z długów jest skonsolidowanie wszystkich zasłużeń w jedno i sukcesywne spłacanie go w miarę możliwości. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego pozwoli Ci na spłacanie tylko jednej raty miesięcznie i to niższej niż suma wszystkich, które spłacałeś dotychczas – ale za to przez dłuższy czas. Ostatecznie będzie Cię to kosztować trochę więcej, jednak pozwoli na obniżenie bieżących, miesięcznych wydatków, a tym samym na wyjście z długów.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Kredyty konsolidacyjne, wszystko co powinieneś o nich wiedzieć.
Restrukturyzacja zadłużonych gospodarstw rolnych
Pod koniec marca prezydent podpisał ustawę o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne – weszła ona w życie 8 lutego 2019 roku, a nad jej wykonaniem czuwają Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pomoc jest przeznaczona dla rolników, którzy:
- są całkowicie niewypłacalni lub zagrożeni niewypłacalnością zdefiniowaną przez Prawo upadłościowe;
- prowadzą działalność rolniczą od co najmniej 3 lat;
- nie są w trakcie likwidacji lub ogłaszania upadłości gospodarstwa.
Co zrobić, by skorzystać z rządowego programu? Przede wszystkim przygotować plan restrukturyzacji gospodarstwa i przedstawić w nim to, w jaki sposób chcesz wyjść z długów i rozwinąć swój biznes. Plan ten musi też przejść opiniowanie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i otrzymać pozytywny wynik.
Z jakich nowych form oddłużania gospodarstw będą mogli skorzystać rolnicy?
Nowa ustawa przewiduje kilka form pomocy zadłużonym rolnikom w „wyjściu na prostą”. Zalicza się do nich:
- dopłaty ARiMR do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych – ich wysokość wyniesie do 40% kwoty dla zwykłych kredytów restrukturyzacyjnych oraz 60% w przypadku kredytów dla rolników młodych lub posiadających gospodarstwa na terenach z ograniczeniami naturalnymi. WARTO WIEDZIEĆ – Maksymalna kwota kredytu równa się 5 milionom złotych, a czas jej spłaty nie może przekraczać 10 lat;
- pożyczki udzielane przez ARiMR – jej maksymalna wysokość wynosi 5 milionów złotych i nie może przekraczać aktualnego stanu zadłużenia gospodarstwa. Na jej spłatę będziesz mieć 15 lat;
- gwarancje do bankowych kredytów, w których rolę gwaranta przejmuje KOWR – wystarczy tylko ustanowić hipotekę na rzecz KOWRu i wypłacić prowizję w wysokości 0,5% gwarantowanej kwoty;
- całkowite przejęcie zadłużenia gospodarstwa przez KOWR – o ile przeniesiesz własność wszystkich nieruchomości na Skarb Państwa. Później możesz je dzierżawić i dalej z nich korzystać, a po upływie co najmniej 5 lat wykupić je z prawem pierwokupu.
Oddłużanie gospodarstwa rolnego – nie wiesz od czego zacząć – pomożemy Ci – skontaktuj się z nami!
Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.