Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Leasing operacyjny a finansowy – co wybrać?

Na polskim rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje leasingu – leasing finansowy i operacyjny. O wyborze konkretnej formy finansowania działalności rolniczej decydują aspekty podatkowe, rodzaj gospodarstwa rolniczego czy sezonowość działalności. Jaki rodzaj leasingu będzie dla Ciebie korzystniejszy?

Na czym polegają obie formy finansowania?

W przypadku rolniczego leasingu operacyjnego przedmiot umowy zalicza się do składników majątkowych leasingodawcy (czyli banku albo firmy leasingowej). Kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu stają się tutaj miesięczne raty leasingowe. Z kolei przy leasingu finansowym przedmiot umowy zostaje zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy. To właśnie na nim będzie spoczywać obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny i finansowy – różnice w kwestii podatków

W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu są pierwsza wpłata, a także wszystkie raty leasingowe. Podatek VAT dolicza się i płaci razem z każdą z tych należności. Leasingobiorca nie amortyzuje środka trwałego będącego przedmiotem umowy. Z kolei w leasingu finansowym leasingobiorca ma prawo do amortyzacji, a do kosztów, poza samą amortyzacją, może zaliczyć tylko część odsetkową raty. Przy tej formie finansowania podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na początku umowy.

Kiedy leasing operacyjny będzie korzystniejszy?

Znając podstawowe różnice między przedstawionymi formami leasingu można stwierdzić, która okaże się lepsza w konkretnych przypadkach. Leasing operacyjny okaże się optymalnym rozwiązaniem dla tych, którzy:

  • Chcą sfinansować nowe samochody osobowe. Ich amortyzacja trwa 5 lat, ale korzystając z leasingu operacyjnego koszty takiego pojazdu można rozliczyć już w 2 czy 3 lata.
  • Zamierzają sfinansować samochody osobowe o dużej wartości. Kupując kosztowny samochód za gotówkę, na kredyt albo w formie leasingu finansowego, podatnik może odliczyć koszty amortyzacji tylko do równowartości 20.000 EUR. Wszystko to, co znajduje się ponad tą kwotę, nie będzie już kosztem. Jednakże przy leasingu operacyjnym leasingobiorca nie musi stosować się do tego ograniczenia, dlatego że ma prawo do wliczania każdej z rat w koszty.
  • Chcą uniknąć naliczenia VAT w pełnej wysokości w momencie zakupu pojazdu.
  • Planują zaliczyć w koszty wysoką opłatę wstępną. Przykładowo, jeżeli czynsz inicjalny wynosi 40% wartości środka trwałego, leasingobiorca ma szansę zaliczyć go w koszty w miesiącu jego poniesienia.

Kiedy lepiej wybrać leasing finansowy?

Leasing finansowy może okazać się korzystniejszy z następujących powodów:

  • Leasing finansowy, inaczej niż operacyjny, objęty jest stawką taką, jak sam przedmiot umowy, a nie 23% VATu. Z tego względu z tej formy finansowania można korzystać w przypadku chęci sfinansowania samochodów, na które sprzedający nie wystawił „pełnej” faktury VAT. W leasingu operacyjnym taki pojazd stałby się droższy o 23%, ale przy leasingu finansowym VAT zostanie doliczony tylko do części odsetkowej raty.
  • Leasing finansowy okaże się najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą skorzystać z „uprzywilejowanej” amortyzacji, czyli amortyzacji jednorazowej dla „małych podatników” albo amortyzacji o podwyższonej stawce, zastosowanej dla przedmiotów używanych.
  • Krótki okres obowiązywania. Jeżeli korzystającemu zależy na bardzo krótkim okresie leasingu, np. roku, to pozostaje mu jedynie leasing finansowy.
  • Możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek już w pierwszym miesiącu umowy.

Wady leasingu operacyjnego i leasingu finansowego

Minimalny okres leasingu w przypadku leasingu operacyjnego musi wynosić minimum 40% okresu normatywnej stawki amortyzacji przedmiotu umowy. Przykładowo finansowanie samochodów osobowych czy dostawczych musi trwać minimum 24 miesiące, a ciągników siodłowych minimum 3 lata. Oznacza to, że jeśli chcemy podpisać kolejną umowę na nowszy sprzęt, okaże się to niemożliwe przed wygaśnięciem dotychczasowej. Co ważne, w przypadku leasingu operacyjnego wysokość wykupu najczęściej wynosi 1% początkowej wartości przedmiotu leasingu, są jednak sytuacje kiedy wynosi on więcej, np. 20%. Jeżeli wykup miałby być mniejszy (1%), to okres leasingu musi być odpowiednio dłuższy. Ponadto leasingobiorca nie może skorzystać z „uprzywilejowanych” stawek amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego czynsz inicjalny, niezależnie od jego wysokości, nie będzie kosztem uzyskania przychodu. Inną wadą tego rozwiązania okazuje się to, że oferuje ona mniejsze korzyści podatkowe niż jego alternatywa.

Najpopularniejszy leasing w Polsce

W naszym kraju najpopularniejszą formą leasingu jest leasing operacyjny. Dlaczego tak się dzieje? Taka forma finansowania gwarantuje większe zalety względem podatków, prostotę rozliczeń oraz możliwość opłacania i rozliczania VAT wraz z kolejnymi ratami. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju leasingu warto zastanowić się nad specyfiką swojej działalności i indywidualnymi potrzebami z nią związanymi.

Pomoc w wyborze i uzyskaniu leasingu

Specjalizujemy się w udzielaniu bezpłatnej pomocy przy wyborze formy leasingu oraz w jego otrzymaniu. Jeżeli wahasz się pomiędzy leasingiem finansowym lub operacyjnym, nie wiesz gdzie uzyskać leasing, skontaktuj się z nami.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!
Agro fundusz - wsparcie, pomoc w pozyskaniu finansowania

Problemy finansowe rolników – jak je rozwiązać?

Przejściowe problemy finansowe to coś, z czym boryka się co drugi rolnik. Jak się zachować w przypadku ich wystąpienia, by szybko odzyskać kontrolę nad własnymi finansami i zacząć zarabiać? Podpowiadamy! Rozsądne prognozowanie…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Bezpłatne szkolenia dla rolników w 2019 – lista najciekawszych propozycji

Rolnictwo to branża, którą można śmiało nazwać zmieniającą się w ultraszybkim tempie. Nowoczesne technologie usprawniają codzienną pracę rolników i pozwalają im na czerpanie większych zysków z prowadzonej działalności. Jak być na bieżąco…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Co musisz wiedzieć przed wzięciem rolniczego kredytu hipotecznego?

Banki zwykle nie oferują specjalnych kredytów hipotecznych przeznaczonych wyłącznie dla rolników, dlatego osoba prowadząca działalność rolniczą przechodzi przez takie same procedury, co pozostali klienci instytucji finansowych. Rozbieżności pojawiają się dopiero w związku…

Czytaj więcej

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019 czy Polscy rolnicy mogą starać się o środki z Unii Europejskiej. Dotacje przewidziane są w ramach kilku programów. Sprawdź, na jakie rodzaje finansowego wsparcia może liczyć…

Czytaj więcej

Kredyt inwestycyjny na utworzenie nowego gospodarstwa – najważniejsze informacje

Kredyt inwestycyjny na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40. roku życia (Symbol nMR) jest jednym z kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR do oprocentowania. Poznaj jego zasady i…

Czytaj więcej

Prowadzisz działalność rolniczą? Zobacz, na co możesz dostać kredyt!

Szukasz dodatkowych środków na rozwój swojej działalności? Jako rolnik możesz skorzystać z szeregu kredytów na preferencyjnych warunkach. Na co dostaniesz pieniądze? Sprawdź! Kredyt rolniczy na zakup ziemi – kiedy warto się na…

Czytaj więcej
rolnik, który uzyskał pomoc z BIK

Prosty sposób na wyjście z długów – kredyty konsolidacyjne dla rolników

Kolejne kredyty rolnicze to z jednej strony ogromna szansa na rozwój gospodarstwa, a z drugiej strony na zapętlenie się w zadłużeniu i utratę kontroli nad własnymi finansami. Rozwiązaniem może się tu okazać…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Konsolidować czy nie – zalety i wady kredytów konsolidacyjnych dla rolników

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie gospodarstwa rolnego bez korzystania z zewnętrznych form finansowania. Może się jednak zdarzyć tak, że kolejne kredyty nawarstwią się, a ich splata stanie się coraz ciężka – szczególnie…

Czytaj więcej