Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Leasing operacyjny a finansowy – co wybrać?

Na polskim rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje leasingu – leasing finansowy i operacyjny. O wyborze konkretnej formy finansowania działalności rolniczej decydują aspekty podatkowe, rodzaj gospodarstwa rolniczego czy sezonowość działalności. Jaki rodzaj leasingu będzie dla Ciebie korzystniejszy?

Na czym polegają obie formy finansowania?

W przypadku rolniczego leasingu operacyjnego przedmiot umowy zalicza się do składników majątkowych leasingodawcy (czyli banku albo firmy leasingowej). Kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu stają się tutaj miesięczne raty leasingowe. Z kolei przy leasingu finansowym przedmiot umowy zostaje zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy. To właśnie na nim będzie spoczywać obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny i finansowy – różnice w kwestii podatków

W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu są pierwsza wpłata, a także wszystkie raty leasingowe. Podatek VAT dolicza się i płaci razem z każdą z tych należności. Leasingobiorca nie amortyzuje środka trwałego będącego przedmiotem umowy. Z kolei w leasingu finansowym leasingobiorca ma prawo do amortyzacji, a do kosztów, poza samą amortyzacją, może zaliczyć tylko część odsetkową raty. Przy tej formie finansowania podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na początku umowy.

Kiedy leasing operacyjny będzie korzystniejszy?

Znając podstawowe różnice między przedstawionymi formami leasingu można stwierdzić, która okaże się lepsza w konkretnych przypadkach. Leasing operacyjny okaże się optymalnym rozwiązaniem dla tych, którzy:

  • Chcą sfinansować nowe samochody osobowe. Ich amortyzacja trwa 5 lat, ale korzystając z leasingu operacyjnego koszty takiego pojazdu można rozliczyć już w 2 czy 3 lata.
  • Zamierzają sfinansować samochody osobowe o dużej wartości. Kupując kosztowny samochód za gotówkę, na kredyt albo w formie leasingu finansowego, podatnik może odliczyć koszty amortyzacji tylko do równowartości 20.000 EUR. Wszystko to, co znajduje się ponad tą kwotę, nie będzie już kosztem. Jednakże przy leasingu operacyjnym leasingobiorca nie musi stosować się do tego ograniczenia, dlatego że ma prawo do wliczania każdej z rat w koszty.
  • Chcą uniknąć naliczenia VAT w pełnej wysokości w momencie zakupu pojazdu.
  • Planują zaliczyć w koszty wysoką opłatę wstępną. Przykładowo, jeżeli czynsz inicjalny wynosi 40% wartości środka trwałego, leasingobiorca ma szansę zaliczyć go w koszty w miesiącu jego poniesienia.

Kiedy lepiej wybrać leasing finansowy?

Leasing finansowy może okazać się korzystniejszy z następujących powodów:

  • Leasing finansowy, inaczej niż operacyjny, objęty jest stawką taką, jak sam przedmiot umowy, a nie 23% VATu. Z tego względu z tej formy finansowania można korzystać w przypadku chęci sfinansowania samochodów, na które sprzedający nie wystawił „pełnej” faktury VAT. W leasingu operacyjnym taki pojazd stałby się droższy o 23%, ale przy leasingu finansowym VAT zostanie doliczony tylko do części odsetkowej raty.
  • Leasing finansowy okaże się najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą skorzystać z „uprzywilejowanej” amortyzacji, czyli amortyzacji jednorazowej dla „małych podatników” albo amortyzacji o podwyższonej stawce, zastosowanej dla przedmiotów używanych.
  • Krótki okres obowiązywania. Jeżeli korzystającemu zależy na bardzo krótkim okresie leasingu, np. roku, to pozostaje mu jedynie leasing finansowy.
  • Możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek już w pierwszym miesiącu umowy.

Wady leasingu operacyjnego i leasingu finansowego

Minimalny okres leasingu w przypadku leasingu operacyjnego musi wynosić minimum 40% okresu normatywnej stawki amortyzacji przedmiotu umowy. Przykładowo finansowanie samochodów osobowych czy dostawczych musi trwać minimum 24 miesiące, a ciągników siodłowych minimum 3 lata. Oznacza to, że jeśli chcemy podpisać kolejną umowę na nowszy sprzęt, okaże się to niemożliwe przed wygaśnięciem dotychczasowej. Co ważne, w przypadku leasingu operacyjnego wysokość wykupu najczęściej wynosi 1% początkowej wartości przedmiotu leasingu, są jednak sytuacje kiedy wynosi on więcej, np. 20%. Jeżeli wykup miałby być mniejszy (1%), to okres leasingu musi być odpowiednio dłuższy. Ponadto leasingobiorca nie może skorzystać z „uprzywilejowanych” stawek amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego czynsz inicjalny, niezależnie od jego wysokości, nie będzie kosztem uzyskania przychodu. Inną wadą tego rozwiązania okazuje się to, że oferuje ona mniejsze korzyści podatkowe niż jego alternatywa.

Najpopularniejszy leasing w Polsce

W naszym kraju najpopularniejszą formą leasingu jest leasing operacyjny. Dlaczego tak się dzieje? Taka forma finansowania gwarantuje większe zalety względem podatków, prostotę rozliczeń oraz możliwość opłacania i rozliczania VAT wraz z kolejnymi ratami. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju leasingu warto zastanowić się nad specyfiką swojej działalności i indywidualnymi potrzebami z nią związanymi.

Pomoc w wyborze i uzyskaniu leasingu

Specjalizujemy się w udzielaniu bezpłatnej pomocy przy wyborze formy leasingu oraz w jego otrzymaniu. Jeżeli wahasz się pomiędzy leasingiem finansowym lub operacyjnym, nie wiesz gdzie uzyskać leasing, skontaktuj się z nami.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!

Czym jest WIBOR i jak wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Niewiele osób wie, że jednym z kluczowych czynników wpływających na wysokość raty kredytu hipotecznego jest stawka WIBOR. Czym jest, jak działa i jakie konsekwencje się z nią wiążą? Odpowiedzi na wszystkie z…

Czytaj więcej

Kredyt konsolidacyjny dla rolnika. Czy warto?

Czy kredyt konsolidacyjny dla rolnika jest dobrym rozwiązaniem? Dość często spotykamy sytuację, kiedy klient ma kilka różnych produktów finansowych – na przykład kredyt na zakup domu, auto na raty i kredyt gotówkowy….

Czytaj więcej

Rolniku – jakie dokumenty musisz posiadać do podpisania kredytu?

W przypadku rolników banki stosują bardziej skomplikowaną procedurę weryfikacji zdolności kredytowej niż wobec standardowych klientów. Rozbudowane formalności wymagają przedstawienia wielu dokumentów. Aby zdobyć potrzebne zaświadczenia, trzeba udać się do odpowiedniego urzędu. Jakie…

Czytaj więcej
kredyt z cosme

Rodzaje kredytów rolniczych

Kredyty rolnicze są produktami dedykowanymi osobom zajmującym się hodowlą zwierząt i uprawą roślin, dostosowanymi do specyfiki prowadzenia działalności rolniczej, w tym do sezonowości osiągania dochodów. Warto w ich przypadku wiedzieć, że istnieją…

Czytaj więcej

PROW – czym jest i jakie daje możliwości rozwoju gospodarstw rolnych

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich został opracowany na podstawie przepisów Unii Europejskiej, z uwzględnieniem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wsparcia obszarów wiejskich przez EFRROW. Czym dokładnie jest PROW i w…

Czytaj więcej
kredyt z cosme

Zakup maszyn rolniczych – leasing czy kredyt – co wybrać?

Zakup maszyn rolniczych jest dla rolnika identycznym zabiegiem jak sfinansowanie nowego pojazdu dla przedsiębiorcy z branży logistycznej. W obu przypadkach bardzo ciężko opłacić nowy sprzęt z własnej kieszeni, dlatego z pomocną dłonią do…

Czytaj więcej

Samochód osobowy na gospodarstwo rolne – wybierz leasing

Wielu rolników korzysta z samochodów osobowych. Pojazdy te często okazują się niezbędne do wykonywania codziennej pracy i pozwalają na sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Aby pozyskać auto do swojego gospodarstwa…

Czytaj więcej

Kredyt rolniczy a konsumencki – podobieństwa i różnice

Specyfika pracy rolnika sprawia, że ciężko porównać go z innymi klientami szukającymi finansowania inwestycji. Dlatego też banki coraz częściej oferują specjalne rozwiązania przeznaczone tylko dla tej grupy docelowej. Sprawdź, czym taki kredyt…

Czytaj więcej