Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Leasing czy kredyt – na co się zdecydować przy zakupie nowych maszyn rolniczych?

W gospodarstwie potrzebne są maszyny rolnicze, gdy szukasz więc nowych, musisz podjąć decyzję dotyczącą ich finansowania. Będzie to spory wydatek, który znacząco może obciążyć Twój budżet. Dlatego też zamiast wykładać pełną sumę, warto sprawdzić inne, korzystne opcje pozwalające na rozłożenie płatności na raty.

Kredyt na zakup maszyn rolniczych

Na kredytowanie decydują się przede wszystkim rolnicy indywidualni lub ci, którzy uzyskali dotacje unijne, a więc są pewni posiadanych środków. By go uzyskać, produkcja w gospodarstwie musi być prowadzona przez minimum sześć miesięcy. Nim sam postawisz na kredyt, przestudiuj dokładnie oferty instytucji bankowych. Wczytaj się dokładnie w ich warunki. Zwróć szczególną uwagę na wysokość oprocentowania zależnego od stopy WIBOR oraz prowizji instytucji finansującej. Sprawdź przede wszystkim, co będzie wymagane jako zabezpieczenie spłaty. Często w zapisach umowy znajdzie się zastaw sprzętu, na który bierzemy kredyt. Jednak przy przykładowo kredycie obrotowym, gdzie pojawia się konieczność zapłaty kwoty VAT, to hipoteka ziemi będzie wymaganym zabezpieczeniem.

Poza okresem spłaty kredytu, trzeba też sprawdzić możliwości dostosowania terminarza płatności pod cykl produkcyjny na gospodarstwie. Bardzo ważne jest także, by dokładnie przestudiować zapisy dotyczące samego harmonogramu spłat – możliwe, że za zmiany w nim przewidziane będą dodatkowe opłaty.

Leasing maszyn rolniczych

Na czym polega leasing rolniczy? Leasingodawca przenosi w ramach umowy prawa do użytkowania pojazdu na wskazanego w niej leasingobiorcę. Ustala się tutaj raty leasingowe, które opłacane są z bieżących dochodów gospodarstwa. Innymi słowy, rolnik pozyskuje środek trwały (maszynę), ale nie musi dokonywać jego zakupu na własność – a sprzęt… zarabia sam na siebie. W czasie trwania umowy leasingobiorca nie staje się więc właścicielem sprzętu, ale bardzo często firmy leasingowe pozwalają na wykup maszyn po ustaniu umowy – i to na preferencyjnych warunkach.

Zatem rozwiązaniem alternatywnym względem kredytu bankowego jest leasing, którego uzyskanie oznacza także mniejszą ilość formalności. Leasing będzie dobrą opcją w wypadku, gdy gospodarstwo ma książkę przychodów-rozchodów lub prowadzi pełną księgowość. Do tego każda rata leasingowa staje się zarazem kosztem, który obniża podstawę opodatkowania – jak najbardziej w tym wypadku VAT podlega rozliczeniu. Nie ma tu także ograniczeń czy wytycznych względem wielkości gospodarstwa rolniczego. Częstym wymogiem, który trzeba spełnić, by rozpocząć starania o leasing, jest prowadzenie działalności produkcyjnej przez minimum trzy miesiące, ale w wypadku niektórych firm – leasing jest udzielany już od momentu rozpoczęcia działalności rolniczej. Jest to wtedy jedyna możliwa forma wsparcia finansowego dla świeżo otwartych gospodarstw.

Rolniczy leasing operacyjny

Leasing operacyjny bardziej opłaca się dla rolników, którzy niedawno otworzyli działalność, a więc starają się o finansowanie maszyn po raz pierwszy. Jeżeli jesteś czynnym płatnikiem Vat, chcesz zawrzeć umowę leasingową na dłuższy czas i sfinansować nowe maszyny rolnicze w celu bardzo szybkiego zamortyzowania kosztów (dwa czy trzy lata), leasing operacyjny będzie w sam raz właśnie dla ciebie. Opcja ta jest szczególnie korzystna, gdy zamierzasz jednorazowo zaliczyć wpłatę wstępną w koszty przychodu czy nie opłacać jednorazowo VAT w miesiącu dokonania zakupu. VAT jest tutaj naliczany do każdej raty, a więc jego zapłata będzie rozłożona w czasie.

Leasing finansowy dla rolnika

Jeżeli rozliczasz się na zasadzie ryczałtu, ponieważ nie zamierzasz odpisywać rat leasingowych w ciężar kosztów oraz planujesz zamortyzowanie kosztów przez zwiększenie finansowania własnego, a do tego chcesz wziąć umowę na krótki okres czasu, bardziej właściwym dla Ciebie będzie leasing finansowy. Im większy Twój udział własny, tym mniejsze zobowiązania będą na Tobie ciążyć.

Gdy podejmiesz już decyzję dotyczącą formy finansowania nowych maszyn rolniczych – kredyt lub leasing – porównaj ze sobą co najmniej kilka ofert. Możesz zrobić to sam lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. W Polsce działa kilkadziesiąt firm leasingowych, które różnią się od siebie procedurami. Jeśli więc postawisz na popularniejszy leasing, sprawdź firma leasingowa należy do Związku Polskiego Leasingu oraz czy posiada oferty specjalne dla segmentu agro lub programy dla rolników.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!
kredyt z cosme

Zakup maszyn rolniczych – leasing czy kredyt – co wybrać?

Zakup maszyn rolniczych jest dla rolnika identycznym zabiegiem jak sfinansowanie nowego pojazdu dla przedsiębiorcy z branży logistycznej. W obu przypadkach bardzo ciężko opłacić nowy sprzęt z własnej kieszeni, dlatego z pomocną dłonią do…

Czytaj więcej

Dokumenty potrzebne rolnikowi do podpisania umowy leasingowej

Leasing jest dla rolników świetną alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Ten segment potencjalnych klientów firm leasingujących jak żaden inny zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniego sprzętu i bez odpowiednich pojazdów nie ma możliwości…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Problemy rolnika z BIK – czy to możliwe aby uzyskać kredyt bez BIK?

Jedną z najistotniejszych zalet kredytu gotówkowego jest duża dowolność w dysponowaniu przyznanymi środkami. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy niska zdolność kredytowa okazuje się przeszkodą w uzyskaniu pieniędzy na rozwój gospodarstwa rolnego lub…

Czytaj więcej

Dopłaty AMiR do kredytów

Prowadzenie działalności rolniczej wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Często są one związane z regulacją pojawiających się zobowiązań, zakupem maszyn rolniczych, a niekiedy nieurodzajem. Dzięki kredytom, pożyczkom i dotacjom rolnicy są…

Czytaj więcej

Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Nie ulega wątpliwości, że rolnicy wyjątkowo często korzystają z finansowania zewnętrznego w formie kredytów. Ty również się nad tym zastanawiasz? Zobacz, co warto przemyśleć, zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu dla rolnika!…

Czytaj więcej

Kredyt konsolidacyjny dla rolnika. Czy warto?

Czy kredyt konsolidacyjny dla rolnika jest dobrym rozwiązaniem? Dość często spotykamy sytuację, kiedy klient ma kilka różnych produktów finansowych – na przykład kredyt na zakup domu, auto na raty i kredyt gotówkowy….

Czytaj więcej

Podobieństwa i różnice pomiędzy kredytem konsumenckim a rolniczym

Specyfika pracy rolnika sprawia, że ciężko porównać go z innymi klientami szukającymi finansowania inwestycji. Dlatego też banki coraz częściej oferują specjalne rozwiązania przeznaczone tylko dla tej grupy docelowej. Sprawdź, czym taki kredyt…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Co musisz wiedzieć przed wzięciem rolniczego kredytu hipotecznego?

Banki zwykle nie oferują specjalnych kredytów hipotecznych przeznaczonych wyłącznie dla rolników, dlatego osoba prowadząca działalność rolniczą przechodzi przez takie same procedury, co pozostali klienci instytucji finansowych. Rozbieżności pojawiają się dopiero w związku…

Czytaj więcej