Kredyty na maszyny i urządzenia rolnicze – co powinieneś wiedzieć przed wyborem banku?
Żniwa w pełni. Niebawem rolnicy będą mogli cieszyć się z zebranych plonów. Wielkości zbiorów będą też na pewno powodem do przemyśleń o tym, jak jeszcze można rozwinąć swoje gospodarstwo. Jedną z lepszych dróg do tego jest inwestycja w nowe, bardziej wydajne maszyny i urządzenia rolnicze.
Finansowanie zakupów do gospodarstwa rolnego
Zakup maszyn i urządzeń rolniczych często bywa kluczem do sukcesu. Jeżeli rolnikowi zależy na dobrych plonach i wysokich zbiorach, to musi liczyć się z konieczności inwestowania. Dotyczy to kupowania odpowiednich odmian uprawianych roślin, środków ochrony roślin i wreszcie maszyn oraz urządzeń rolniczych. Oczywiście nie sposób jest samodzielnie zebrać środki na to, by móc pozwolić sobie na zakup nowego ciągnika czy kombajnu. Nawet z uzyskaną dotacją z Unii Europejskiej trzeba mieć swój własny udział w zakupie sprzętu. Wówczas trzeba zwrócić się do banku po kredyt.
Kredyty na maszyny i urządzenia rolnicze – dlaczego warto?
Nowoczesny rolnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nowszej generacji maszyny i urządzenia rolnicze tworzą zupełnie nowy wymiar uprawy roli. Sprzęt, którego rocznik jest dobry, jest nie tylko dużo bardziej bezpieczny i wygodny w użytkowaniu – jest również dużo bardziej wydajny. Współcześnie produkowane, ogromnej wielkości ciągniki rolnicze dużo lepiej radzą sobie na trudnym podłożu i w niesprzyjających warunkach. Dzięki ich wielkości z każdą czynnością wykonywaną na polu zasięg jest większy – a pokrywając za jednym razem znacznie większą przestrzeń, każdą czynność wykonuje się dużo szybciej. Ci rolnicy, którzy śledzą nowinki techniczne rolniczego rynku, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nawet pomiędzy rodzajami pługów różnice bywają kolosalne, co oczywiście przekłada się na efekty takiego lub innego uprawiania roli.
Kredyty rolnicze, co brać pod uwagę przy wyborze banku?
Każdy bank ma inną ofertę kredytową. Oprocentowanie (które może być stałe lub zmienne) to ta część oferty, którą sprawdza się w pierwszej kolejności, ale oprócz niego ważny jest również szereg innych elementów składających się na całą ofertę, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chce się podjąć świadomą decyzję i uniknąć niespodzianek. Z wzięciem kredytu na maszyny i urządzenia rolnicze wiąże się konieczność dostosowania harmonogramu spłat do poszczególnych okresów okresu wegetacyjnego. Przy wnioskowaniu o taki kredyt należy również wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z karencji, rodzaj zabezpieczenia kredytu, a także wysokość prowizji i innych dodatkowych opłat, na które niestety rolnik musi być gotowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden element: gotowość banku do spłacenia kwoty podatku VAT.
Leasing z opcją kredytowania VATu
Korzystnym rozwiązaniem okaże się również wzięcie maszyn i urządzeń rolniczych w leasing z opcją kredytowania VATu. W ramach umowy firma leasingowa kupuje wskazany sprzęt i przekazuje go Tobie do użytkowania. Płacisz za to ratę leasingu (z naliczonymi odsetkami). Istnieją różne opcje terminów spłaty – należność uiszczasz co miesiąc, co kwartał, co pół roku albo nawet jeden raz w ciągu roku. Na koniec obowiązywania umowy następuje przeniesienie własności urządzenia na Ciebie (np. na Twoją działalność rolniczą). Leasing finansowy pozwala jednorazowo odliczyć VAT z kupowanego przedmiotu, a dla płatników VAT często okazuje się tańszy od kredytu czy pożyczki. Leasing operacyjny z kolei dedykowany jest osobom chcącym odliczyć VAT od opłaty wstępnej oraz każdej raty leasingowej – tym samym bardziej rozkłada się w czasie.
Różnorodność ofert, liczne promocje i inne aspekty utrudniają wybór właściwego kredytu. W takim przypadku warto sięgnąć po pomoc w uzyskaniu kredytu na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Nasi eksperci pomogą Wam uzyskać kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych.
Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.