Konsolidacja kredytów rolniczych – prosty sposób na wyjście z długów
Kolejne kredyty rolnicze to z jednej strony ogromna szansa na rozwój gospodarstwa, a z drugiej strony na zapętlenie się w zadłużeniu i utratę kontroli nad własnymi finansami. Rozwiązaniem może się tu okazać kredyt konsolidacyjny. Zobacz, jak to działa i czy warto się na to zdecydować!
Dlaczego tak łatwo popaść w spiralę zadłużenia?
Często słyszy się o zadłużeniu gospodarstw rolnych. Dlaczego to właśnie rolnicy mają takie problemy ze spłatą zobowiązań względem banku? Winę za to ponosi poniekąd specyfika prowadzenia gospodarstw rolnych. W końcu nie każdy rolnik zarabia przez cały rok – część z nich przez kilka miesięcy utrzymuje się z tego, co zarobiła wcześniej i nie ma stałych dochodów. Co więcej, aby prowadzić efektywną i sprawną produkcję rolną, konieczne jest korzystanie z coraz to nowych maszyn i urządzeń, a ich ceny zdecydowanie nie należą do najniższych. Rzadko kiedy udaje się więc sfinansować je gotówką, a jedyną opcją na rozwój biznesu jest zaciąganie kredytu na ich zakup. W przypadku, gdy zaczniesz brać kolejne zanim spłacisz ten pierwszy, zaczynasz powoli popadać w spiralę zadłużenia – a wyjście z niej będzie wymagać sporo wysiłku i samokontroli.
Jak działa konsolidacja kredytu dla rolnika?
Kredyt konsolidacyjny niejako łączy wszystkie Twoje zobowiązania wobec różnych banków w jedno, które będziesz spłacać w tylko jednym banku – co wiąże się z ogromną wygodą. Co więcej, wysokość tej raty zostanie dopasowana do Twoich realnych możliwości, czyli najczęściej będzie po prostu niższa od sumy wszystkich rat składowych. Jednocześnie jednak okres spłaty ulegnie wydłużeniu.
Jak widać, masz tu do czynienia z dwoma stronami medalu – co prawda co miesiąc z portfela będzie uciekać mniej pieniędzy, jednak jeśli podliczysz całkowity koszt kredytu, okaże się, że zapłacisz znaczni wyższe odsetki. Trzeba jednak przyznać, że odczujesz wyraźną ulgę – w końcu będziesz powoli spłacać swoje zadłużenie, zamiast zaciągać kolejne kredyty na spłatę tych poprzednich i tym samym jeszcze bardziej pogarszać swoją sytuację finansową.
Czy konsolidacja kredytów rolniczych jest w ogóle opłacalna?
Czy w takiej sytuacji można powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny to opcja korzystna dla rolnika? Jeśli jest zadłużony i ma trudności ze spłacaniem rat – to w sumie jedyny sposób, by wyjść z tej patowej sytuacji bez obniżania standardu życia czy wręcz różnych metod windykacji i finalnie interwencji komornika. Choć będzie Cię to kosztować trochę więcej pieniędzy, stanowi szansę na „wyjście na prostą” i rozpoczęcie walki o to, by odzyskać kontrolę nad własnymi finansami.
Nie zapominaj też o tym, że w przypadku kredytów konsolidacyjnych, które nie należą do najtańszych, warto zwrócić szczególną uwagę na warunki oferowane przez bank. Jeśli nie wiesz, który jest najkorzystniejszy, skontaktuj się z nami – podpowiemy Ci, który kredyt warto wziąć, a nawet załatwimy za Ciebie wszystkie formalności.
Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.