Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Czym jest kredyt rolniczy?

Kupno środków ochrony roślin, specjalistycznych maszyn czy nawozów to tylko niektóre wydatki, z jakimi muszą radzić sobie rolnicy. Skąd osoby prowadzące gospodarstwa rolne mogą pozyskać środki potrzebne w swojej działalności? Banki przygotowały szereg produktów, które pozwalają na uzyskanie niezbędnego finansowania. Jednym z nich jest kredyt rolniczy. Co powinno się o nim wiedzieć?

Różnice pomiędzy kredytem zwykłym a rolniczym

Banki oferują dwa rodzaje finansowania dla rolników. Jednym z nich jest kredyt rolniczy. Można przeznaczyć go najczęściej na dokonanie inwestycji – zakup sprzętu, gruntów czy zwierząt. Drugim typem jest zwykły kredyt gotówkowy na cele związane z prowadzoną działalnością.  Niektóre instytucje określają swoje produkty jako pożyczki dla rolników, lecz pod tą nazwą kryją się te same zasady finansowania, co w przypadku wcześniej wspomnianych kredytów. Takie zobowiązania nie różnią się zbytnio od zwykłych wariantów gotówkowych. Dotyczy to również formalności związanych z ich udzieleniem. W ich przypadku, aby uzyskać finansowanie, rolnik powinien udać się do wybranego banku lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Po złożeniu wniosku przez potencjalnego kredytobiorcę instytucja przystępuje do weryfikacji tożsamości aplikującego i jego zdolności do spłaty zobowiązania. W ten sposób banki zabezpieczają się przed nierzetelnymi klientami. Zbadanie zdolności i historii kredytowej jest konieczne do określenia dostępnego zakresu kwot.

W zakresie formalności różnice między kredytem rolniczym a zwykłym gotówkowej pojawiają w kwestii dokumentów, jakie trzeba dostarczyć do banku, w zależności od rodzaju wybranego wariantu finansowania. Trzeba przy tym podkreślić, że takie wsparcie od banku okazuje się najlepszym wariantem dla osoby prowadzącej gospodarstwo rolne. Decydują o tym warunki dopasowane do specyfiki uzyskiwania dochodów, szczególnie jej sezonowości. Każdy, kto potrzebuje środków na inwestycje powinien zdecydować się na kredyty rolnicze – agrofundusz.pl/kredyty-dla-rolnikow. Pod tym adresem można uzyskać pomoc w zakresie doboru oferty najlepiej dostosowanej do indywidualnych oczekiwań.

Jakie są formy zabezpieczenia kredytu rolniczego?

Podobnie, jak w przypadku innych kredytobiorców, bank musi zacząć procedurę od zweryfikowania wielkości dochodów rolnika. Wymaga przy tym najczęściej przedstawienia zaświadczenia z Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego i ilości hektarów przeliczeniowych. Dodatkowo instytucje finansowe oczekują potwierdzenia faktu niezalegania z  podatkiem rolnym i składkami na ubezpieczenie społeczne z KRUS. W niektórych bankach dokumentem potwierdzającym zdolność kredytową rolnika może być również decyzja Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznaniu dopłat bezpośrednich w określonej wysokości. Wszystkie dochody porównuje się z miesięcznymi wydatkami na utrzymanie gospodarstwa domowego wnioskującego oraz wszelkimi innymi obciążeniami na nim spoczywającymi.

Część banków do uzyskania kredytu dla rolników wymaga także przedmiotu zastawu kredytu, posiadania statusu rolnika od określonego czasu, jak również wglądu do wyników ze sprzedaży produktów rolnych. Częstymi zabezpieczeniami są nieruchomości – budynki gospodarcze i grunty rolne. Nierzadko formy zabezpieczenia kredytu ustalane są indywidualnie. Pozwala to jeszcze lepiej dopasować zobowiązanie do specyfiki potrzeb rolnika.

Na co udzielane są kredyty rolnicze?

Jako osoba prowadząca gospodarstwo rolne można starać się o klasyczny kredyt gotówkowy. Innym rodzajem finansowania są kredyty rolnicze obrotowe, inwestycyjne oraz preferencyjne. Jeżeli zobowiązanie przyznano na dowolny cel, nie trzeba określać, na co zostaną wydane pieniądze.

Kredyt rolniczy obrotowy dla rolników udziela się na finansowanie bieżącej działalności, a w szczególności na zakup oleju napędowego do ciągników rolniczych i kombajnów, nawozów mineralnych, organicznych, wapna nawozowego i pasz, materiału siewnego, sadzeniaków ziemniaka oraz nasion warzyw, środków ochrony roślin, artykułów i usług niezbędnych do dokonania napraw i remontów ciągników rolniczych, kombajnów, maszyn rolniczych i urządzeń związanych z produkcją rolną, oraz innych środków rzeczowych, niezbędnych w prowadzonym gospodarstwie rolnym.

Kredyt rolniczy inwestycyjny umożliwia z kolei zrealizowanie inwestycji takich jak zakup nieruchomości, nowych lub używanych maszyn rolniczych lub materiałów i środków niezbędnych do budowy budynków gospodarczych. Uzyskane środki można też przeznaczyć na zrefinansowanie kredytów zaciągniętych na zakup gruntów rolnych albo udziału w firmach, które prowadzą działalność rolniczą. Rolnicy zamierzający inwestować w rozwój swojego gospodarstwa mają szansę ubiegać się także o kredyt rolniczy inwestycyjny preferencyjny. Środki mogą zostać wówczas przeznaczone na takie same cele, jak w przypadku zwykłego kredytu inwestycyjnego albo na kompleksowe stworzenie nowego gospodarstwa bądź przetwórni oraz na zakup stad zwierząt hodowlanych. Różnica pomiędzy kredytem rolniczym inwestycyjnym a kredytem inwestycyjnym preferencyjnym polega na tym, że ten drugi jest dofinansowywany ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dostępne kwoty kredytów rolniczych

Kwoty kredytów rolniczych gotówkowych mieszczą się w przedziale od 50 000 zł do 500 000 zł. Podobnie jest w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Suma kredytu rolniczego obrotowego nie przekracza 40 000 zł, z kolei wartość finansowania dla kredytu inwestycyjnego preferencyjnego może być bardzo różna. Wynosi od 5 do 16 milionów złotych. Najwyższą sumę kredytu mogą otrzymać rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w przetwórstwie.

Obecnie wiele grup zawodowych ma szansę wziąć dedykowany kredyt. Banki dostosowują swoją ofertę m.in. do potrzeb rolników i charakteru ich działalności. Jeżeli potrzebujesz finansowego wsparcia dla swojego gospodarstwa, wybierz kredyty rolnicze. Na tej stronie uzyskasz profesjonalną pomoc w zakresie doboru najlepszej oferty finansowania oraz bezpłatną pomoc w uzyskaniu kredytu.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!
rolnik, który uzyskał pomoc z BIK

Prosty sposób na wyjście z długów – kredyty konsolidacyjne dla rolników

Kolejne kredyty rolnicze to z jednej strony ogromna szansa na rozwój gospodarstwa, a z drugiej strony na zapętlenie się w zadłużeniu i utratę kontroli nad własnymi finansami. Rozwiązaniem może się tu okazać…

Czytaj więcej

W jakim banku dostaniesz kredyt rolniczy?

Z pewnością jesteś świadomy tego, że nie każdy bank patrzy na rolnika łaskawym okiem – w końcu nieregularne zarobki sprawiają, że przedstawiciele tej grupy nie są zbyt wysoko oceniani przez bankowych analityków….

Czytaj więcej
Agro fundusz - wsparcie, pomoc w pozyskaniu finansowania

Kredyt dla młodego rolnika – czy to możliwe?

Coraz więcej młodych osób dostrzega potencjał biznesowy, jaki jest związany rolnictwem. Prowadzenie własnej działalności rolniczej często wiążę się często z sytuacjami kryzysowymi takimi, jak zmienna pogoda, problemy z plonami czy sprzedażą produktów…

Czytaj więcej

Kredyt konsolidacyjny dla rolnika. Czy warto?

Czy kredyt konsolidacyjny dla rolnika jest dobrym rozwiązaniem? Dość często spotykamy sytuację, kiedy klient ma kilka różnych produktów finansowych – na przykład kredyt na zakup domu, auto na raty i kredyt gotówkowy….

Czytaj więcej

Kredyt konsolidacyjny dla rolnika – spłać kilka kredytów na raz

Rolnicy są grupą chętnie wyciągającą rękę po zewnętrzne źródła finansowania. Każdy z nich doskonale zdaje sobie sprawę, że aby zarabiać musi produkować. Pozyskane środki najczęściej przeznaczane są na bardzo kosztowne inwestycje, których…

Czytaj więcej
rolnik, który uzyskał pomoc z BIK

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca?

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca to nie do końca oczywiste pytanie? Leasing, czyli alternatywa dla kredytu w banku, staje się coraz popularniejszą formą finansowania zakupu sprzętu rolniczego. Można nim objąć zarówno…

Czytaj więcej

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019 czy Polscy rolnicy mogą starać się o środki z Unii Europejskiej. Dotacje przewidziane są w ramach kilku programów. Sprawdź, na jakie rodzaje finansowego wsparcia może liczyć…

Czytaj więcej

Najpopularniejsze inwestycje wśród rolników

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że rolnictwo to wyjątkowo dynamiczna branża, w której sposób na zwiększenie obrotów i zysków jest tylko jeden: ciągła modernizacja. Nic dziwnego, że to właśnie kredyty…

Czytaj więcej