Napisz do nas
Napisz do nas 574 287 779
BAZA WIEDZY

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca?

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca to nie do końca oczywiste pytanie? Leasing, czyli alternatywa dla kredytu w banku, staje się coraz popularniejszą formą finansowania zakupu sprzętu rolniczego. Można nim objąć zarówno nowe, jak i używane maszyny, by wyposażyć gospodarstwo przy minimalnym zaangażowaniu środków własnych. Czy jednak skorzystanie z leasingu opłaci się rolnikowi?

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca? korzyści podatkowe

Na rynku finansowym funkcjonują dwa podstawowe rodzaje leasingu – leasing operacyjny i leasing finansowy. Pierwszy z nich stał się rozpowszechniony z uwagi na fakt, że leasingobiorcy będący płatnikami VAT każdą ratę (kapitał i odsetki) mogą wykazać jako koszt uzyskania przychodu. Z kolei przy leasingu finansowym podatek VAT płaci się z góry, a w koszty uzyskania przychodu uda się wrzucić wyłącznie odsetki.

Leasing finansowy bardziej opłaca się rolnikowi, który:

  • planuje wnieść większy wkład własny w finansowanie zakupu maszyn rolniczych;
  • rozlicza się na zasadach zryczałtowanego podatku;
  • chce zawrzeć umowę leasingową na krótki czas.

Leasing operacyjny okazuje się najbardziej opłacalny dla rolnika, który:

  •  jest czynnym płatnikiem VAT;
  • posiada gospodarstwo rolne niemające strat podatkowych;
  • po raz pierwszy zamierza sfinansować zakup maszyn rolniczych leasingiem;
  • chce mieć możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu, a także od odsetek już w pierwszym miesiącu umowy;
  • planuje jednorazowo zaliczyć opłatę wstępną w koszty uzyskania przychodu albo nie płacić (jednorazowo) VAT w miesiącu zakupu;
  • z różnych względów woli zawrzeć umowę leasingu na dłuższy czas.

Warto pamiętać, że naliczony VAT zawsze obniża podatek należny od rolnika. Co istotne, limit odpisu podatku VAT od maszyn rolniczych wynosi maksymalnie 12 tysięcy złotych.

Leasing maszyn rolniczych – minimum wkładu własnego i większa płynność finansowa

Zawarcie umowy leasingowej wiąże się z minimalnym zaangażowaniem środków własnych, a leasing okazuje się bardziej dostępny niż kredyt, szczególnie dla rolników niedysponujących zbyt dużym kapitałem początkowym. Co więcej, maszyny rolnicze wzięte w leasing nie zaliczają się do środków trwałych i nie obciążają płynności finansowej gospodarstwa rolnego. Koszty związane z użytkowaniem sprzętów pokrywa się z bieżących przychodów. Banki i firmy pozabankowe nierzadko przewidują finansowanie do 100% wartości maszyny rolniczej nawet na okres 10 lat, bez wnoszenia wkładu własnego. Poza tym niektórzy leasingodawcy zapewniają możliwość finansowania podatku VAT przez cały okres obowiązywania umowy.

Oferta leasingu dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości

Cechą charakterystyczną leasingu maszyn rolniczych jest indywidualne podejście do klienta. Każda oferta zostaje starannie dobierana do jednostkowej sytuacji. Banki i inni leasingodawcy uwzględniają finansowe możliwości i oczekiwania poszczególnych rolników. Wysokość rat dostosowuje się zatem do cyklu produkcyjnego, aby zapewnić bezproblemową i wygodną spłatę zobowiązania. Bierze się pod uwagę cykliczną sprzedaż żywca oraz terminy zbiorów. Rolnicy biorący maszyny rolnicze w leasing mają szansę wybrać częstotliwość spłaty pośród wariantów miesięcznych, kwartalnych, półrocznych bądź sezonowych. Elastyczny harmonogram uiszczania należności na rzecz leasingodawcy to najważniejsza zaleta leasingu dla rolników, dlatego że świadczy on o zrozumieniu specyfiki działalności rolniczej i trudności w dokumentowaniu regularnych przychodów.

Leasing maszyn rolniczych to wyjątkowo opłacalny sposób na pozyskanie sprzętów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Przedmiotem umowy mogą być najróżniejsze nowe i używane urządzenia – traktory, sieczkarnie, kombajny i wiele innych elementów wyposażenia. Za wzięciem maszyn rolniczych w leasing przemawiają przede wszystkim wymierne korzyści podatkowe, dopasowany do finansowych możliwości harmonogram spłat oraz minimalne zaangażowanie środków własnych.

Czy leasing maszyn rolniczych się opłaca? Jeżeli nie jesteście pewni zapraszamy do kontaktu.

Nie czekaj. Z nami szybko uzyskasz najlepsze finansowanie.

Skontaktuj się z nami!

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019 czy Polscy rolnicy mogą starać się o środki z Unii Europejskiej. Dotacje przewidziane są w ramach kilku programów. Sprawdź, na jakie rodzaje finansowego wsparcia może liczyć…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Leasing dla rolnika – sezonowe rozłożenie rat

Zakup maszyn rolniczych to jedna z podstawowych czynności, która gwarantuje rozwój gospodarstwa każdego rolnika. Większość z włodarzy nie jest w stanie opłacić sprzętu z własnej kieszeni, a z pomocną dłonią przychodzą firmy…

Czytaj więcej

Czym jest WIBOR i jak wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Niewiele osób wie, że jednym z kluczowych czynników wpływających na wysokość raty kredytu hipotecznego jest stawka WIBOR. Czym jest, jak działa i jakie konsekwencje się z nią wiążą? Odpowiedzi na wszystkie z…

Czytaj więcej

Dokumenty potrzebne rolnikowi do podpisania umowy leasingowej

Leasing jest dla rolników świetną alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Ten segment potencjalnych klientów firm leasingujących jak żaden inny zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniego sprzętu i bez odpowiednich pojazdów nie ma możliwości…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup ziemi rolnej

Problemy rolnika z BIK – czy to możliwe aby uzyskać kredyt bez BIK?

Jedną z najistotniejszych zalet kredytu gotówkowego jest duża dowolność w dysponowaniu przyznanymi środkami. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy niska zdolność kredytowa okazuje się przeszkodą w uzyskaniu pieniędzy na rozwój gospodarstwa rolnego lub…

Czytaj więcej

Pieniądze na start dla młodego rolnika

Właściwe prowadzenie działalności rolniczej w Polsce jest zyskowne, jednak do rozpoczęcia działań niezbędne jest poniesienie początkowo sporych kosztów, które zwrócą się dopiero po pewnym czasie. Konieczne jest opłacenie zarówno paszy, roślin, środków…

Czytaj więcej

Samochód osobowy na gospodarstwo rolne – wybierz leasing

Wielu rolników korzysta z samochodów osobowych. Pojazdy te często okazują się niezbędne do wykonywania codziennej pracy i pozwalają na sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Aby pozyskać auto do swojego gospodarstwa…

Czytaj więcej
Kredyt na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Leasing na zakup maszyn rolniczych – za i przeciw

Leasing jest rozpowszechniony w dużym stopniu w rolnictwie. Dbanie o gospodarstwo nierozłącznie wiąże się z koniecznością korzystania z profesjonalnych i zazwyczaj wyjątkowo kosztownych sprzętów, maszyn czy pojazdów. Dzięki leasingowi każdy rolnik może…

Czytaj więcej